Menu

Interactive Bar

Google Search
Google Translate
Log in
Home Page

Governors

 

Governors

Our school governors are very supportive and freely give their time in order to ensure that the school meets all legal requirements as regards regulations and that the school is run efficiently in the best interest of everyone. The Governing Body is made up of people nominated by different bodies.

 

Clerk to Governors
Mrs Kayleigh Wells

 

Chair of Governors

Mr Paul Brewster 

 

Vice Chair

Mr Anton Willerton (LEA Governor appointed 18/09/2014, renewed 18/09/18 - 17/09/2022)

 

Revered Fiona Cotton-Betteridge  (Ex Officio Foundation Governor appointed 10/10/2008)
Mr Dean Ghest  (Foundation Governor appointed 13/05/2014, renewed 12/05/18 - 12/05/2022)
Miss Emma Taylor  (Ex Officio Head Teacher appointed on 1/09/2017)

Mr Ross Anderson (Parent Governor appointed October 2019)

Mrs Joanne Davey (Parent Governor appointed on 29/06/18 - 28/06/22)

Mrs Sue Kitchen (Foundation Governor appointed on 05/03/18 - 04/03/2022)

Mrs Clare Martin (Foundation Governor appointed on 19/09/18 - 18/09/2022

Mrs C. Lenton (Staff Governor)

Mrs Sue Howard (Foundation Governor)

Mr Paul Brewster - Chair of Governors - appointed September 2019

 

Awaiting photo and background information.

Mr Anton Willerton - Vice Chair of Governors

Mr Anton Willerton - Vice Chair of Governors 1 Mr Anton Willerton

I am a LA Governor appointed by the Local Authority in 2014.  I am also married to Mrs Willerton who was a teaching assistant within the school. Additionally, I have an indirect interest in 'Paul Garrill Construction.' I serve on both the finance and CSI committees.

 

Born in the village, I attended school in Friskney before leaving for Skegness Grammar School at the age of eleven. I went on to train as an engineer and although my work eventually took me all around the world, I always managed to remain living in this tiny corner of rural England.
I took early retirement six years ago, having worked much of my adult life in a senior operational management role within the engineering industry, apart from a few years which I spent as a curriculum manager in the Further Education sector.
I am happily married to Sally, who was employed as a T.A. at the school. We have two married children and four grandchildren , two of whom are also former pupils of this school.
Having always lived in the area, I’ve long taken an active part in community life. During different periods of office I have served as a local councillor for more than 20 years, previously been a primary school governor for 18 years ,of which I was chair for 10 of those and been a member of Wainfleet Theatre Club since my teens. I am also proud to boast that, although it is some time ago, I spent a number of happy and successful years playing for Friskney Football Club.

Dean Ghest

Dean Ghest 1

I am a Foundation Governor appointed by the Diocese and have served since 2010, prior to that I was a parent governor from 2006, when my two daughters attended. On their leaving I became a foundation governor in 2010.

 

I am the Health and Safety governor, a role I am also involved in at work which is as an agricultural technician for a John Deere franchise. I also sit on the Finance and Staffing committee.

 

I like to think that not being involved in education in any form as a profession, I can see things from a different angle.

 

My interest in 'Friskney All Saints' Church of England School could be described as 'deep rooted', as my daughters being the fourth generation to attend;my grandmother started from towards the end of WW1, my mother (who was also a teacher here) towards the end of WW2, myself in the 70s and my two daughters in the early 2000s.

 

Mrs Carol Lenton

I am the staff Governor.

Reverend Fiona

Reverend Fiona 1

I am an Ex officio  Governor and have been so since 2008. As the Priest-in-Charge at All Saints Parish Church, Friskney, a place on the governing body of All Saints Friskney School, goes with that role which is because the school has a church foundation.

 

I have considerable experience as a school governor having served for many years as a foundation governor of Archbishop Cranmer Church of England School, Aslockton a Primary school and I also served for fiver years on a secondary school governing body.

 

As a governor I have tended to favour student & staffing so have experience of performance management, recruitment - including of a head teacher, home school agreements, admissions policy and discipline committees.

 

In this school I try to be involved fully with both committees and I am currently chair of finance.

 

My grandson is currently a pupil of the school.

 

 

Miss Emma Taylor

Miss Emma Taylor 1
I am an Ex officio Governor and have been so since September 2017. The position on the board of Governors comes with my role as Head Teacher of Friskney All Saints.

Governor Meeting Attendance

 

Below is the attendance record for Governors meetings from September 2018.

Date

Anton Willerton

Sonya Hundal

Jo Davey

Rev Fiona

Sue Kitchen

Richard Wood

Kari Cotton Betteridge

Dean Ghest

Emma Taylor

Clare Martin

Carol Lenton

Sue Howard

Paul Brewster

Karen Foster

27 September 2018

Y

X

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

Y

       

08 November 2018

Y

Y

Y

Y

X

Y

X

X

Y

Y

       

17 January 2019

Y

Y

X

Y

Y

Y

X

Y

Y

Y

 

X

   

14 March 2019

Y

Y

Y

Y

Y

X

X

X

Y

Y

Y

Y

   

19 March 2019

Y

Y

Y

Y

Y

X

X

X

Y

Y

Y

Y

   

09 May 2019

Y

Y

Y

Y

Y

Y

X

Y

Y

Y

Y

Y

   

10 July 2019

Y

Y

X

Y

Y

X

X

X

X

Y

Y

Y

   
                             

19 September 2019

Y

X

Y

Y

X

 

X

Y

X

Y

Y

Y

Y

Y

 

Overall School Attendance

96.9%

School Awards

We've had 3 4 1 2 5 visitors
Top